jamajka

11. července 2008 v 20:08
Jamaica
Jamaika, stát řazený mezi státy střední Ameriky, ležící na stejnojmeném ostrově ve Velkých Antilách v Karibiku. Jeho skalnaté pobřeží je lemováno, pro Karibik, tak typickými korálovými útesy. Panuje zde vlhké tropické podnebí s příležitostnými hurikány. Můžeme zde narazit na stálezelené tropické lesystejně jako na savany s porostem sukulentních rostlin (kaktusů). Poměrně vyspělí stát a velice nízkou negramotností a bohatým cestovním ruchem. Jamajku objevil roku 1494 Kryštof Kolumbus, od roku 1509 byla kolonizována Španělskem , ale v letech 1655 až 1962 byla korunní kolonií Velké Británie (1674 až 1688 byl guvernérem proslulý korzár Henry Morgan, tehdy již povýšený do šlechtického stavu). Od roku 1958 tvořil ostrov součást Západoindické federace. Z ní Jamajka v roce 1961 vystoupila (čímž federace fakticky zanikla) a roku 1962 vyhlásila svou nezávislost v rámci Commonwealthu. V čele státu stojí generální guvernér zastupující britskou královnu.

Hlavním a největším městem je Kingston na severovýchodě ostrova.
Kultura:
Když se řekne Jamajka spoustě lidí se vybaví spousta slov mezi kterými budou určitě reggae a ska, s reggae je neodmyslitelně spojen Bob Marley & The Wailers, za ska stojí jmenovat např. Skatalites.
Ze všech nábozenství na Jamajce převládá Křesťanská víra, ovšem tou nejznámější je víra Rastafariánská, vzhledme k tomu že Jamajka je kolébka Rastafariánství. Jamajka je rastafariány považována za část Zionu (svaté země) do které je zahrnována samozřejmě Afrika a ještě oblast biblického Judského království (oblastn dnešní Izraele).
Díky svému klimatu se na Jamajce velice daří Marihuaně která tu rostě defakto jako "plevelná rostlina". Jamajští obyvatelé jí proto využívají ke všemu možnému, od vaření, po dělání provazů nebo tkanin z konopného vlákna. Mnoho lidí si myslí že jamajská vláda je v postoji ke konopí stejně tolerantní jako například ta holandská, avšak opak je pravdou na Jamaice je marihuana nelgální stejně ve většině vyspělích zemí světa.
Úředním jazykem je samozřejmě angličtina, avšak většina Jamaičanů mlůví Jamaiským nářečím které z angličtiny pouze vychází, tomuto nářečí se říká Patois (Patois/Angl.).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 otas otas | 11. ledna 2010 v 21:12 | Reagovat

:-D dobře vy..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama